Povrchová ochrana – ultra matný lak si vzal to nejlepší z olejů i laků

Vypadá jako olej, ale není to olej. Seznamte se s ultra matným lakem. Jedna z nejkrásnějších povrchových ochran dřevěných podlah současnosti si vzala to nejlepší z olejů (zdůraznění přirozené krásy dřeva) i laků (minimální nároky na údržbu).

Kromě široké škály odstínů i dekorů dřeva s originální kresbou budete při výběru dřevěné podlahy volit mezi matným a lesklým povrchem, což dříve znamenalo volbu mezi olejem a lakem. To už ale dnes neplatí, mat přestal být výhradní záležitostí olejovaných povrchů. K dispozici jsou matné, a dokonce i ultra matné lakované povrchy s lesklostí pouze 4 – 6 %. Takové laky má v sortimentu např. švédský výrobce Kährs. Jeho ultra matná povrchová úprava absorbuje světlo a podporuje autentickou krásu podlahy, která působí dojmem, že je vyrobena ze surového, neošetřeného dřeva. Na dotek i při chůzi je však povrch příjemný, je odolný a snadno se udržuje.

 

Ultra matný lak je v podstatě reakcí na moderní, výrazně prosklené a prosvětlené interiéry, v nichž mohou odlesky ovlivnit vizuální dojem z podlahy. Speciální ultra matný povrch, který Kährs poprvé použil před lety u kolekce Lux a Lumen, je nereflexní, tzn. že neodráží dopadající světelné paprsky, naopak je absorbuje, podlaha se neleskne a vynikne tak skutečný tón a krása dřeva.

Lakované povrchy

Lakované krytiny jsou obecně lépe chráněné než krytiny olejované. Lak na podlaze vytváří ochrannou vrstvu, která vzdoruje otěru. Lakované krytiny vykazují vyšší odolnost a nižší náročnost na ošetřování v dlouhodobém horizontu. Zatímco z lakovaného povrchu bez následků setřete vylitou vodu, víno i mastnotu, na povrchu ošetřeném běžným olejem bez příměsi vosku mohou zůstat skvrny. Na druhou stranu je provádění lokálních oprav na lakovaném povrchu obtížné, větší mechanické poškození (škrábance, rýhy) není možné bez vlivu na výsledný vzhled krytiny zcela odstranit (lokální opravy laku bývají na krytině poznat).

 

 

Možnost výběru stupně lesku:

  • Saténový lak je ideální kombinací vlastností: velmi snadno se udržuje, není náchylný ke skvrnám, vyznačuje se nadprůměrnou odolností proti otěru a drobným škrábancům. Saténový lak opticky ladí se všemi povrchy nábytku a zařízení se středním nebo vysokým stupněm lesku.
  • Matný lak je zvlášť vhodný ke zdůraznění velmi přirozeného vzhledu dřeva, při současném zajištění maximální ochrany.
  • Ultra matný lak - povrchová úprava v ultra matném laku vyvolává dojem, že podlaha je vyrobena z neošetřeného surového dřeva. Na povrchu se nachází silná a přesto neviditelná vrstva, která chrání podlahu před opotřebením a otěrem. Ultra matný povrch efektivně pohlcuje světlo a nechává tak vyniknout krásu barevného odstínu a zcela přirozený vzhled podlahy.

Olejované povrchy

Podlahy ošetřené přírodním olejem si zachovávají svůj přírodní ráz, působí velmi přirozeně a nabízejí zvláštní patinu, mohou obsahovat barevné pigmenty. Přírodní olej je z hlediska vzhledu podlahy nezaměnitelný, charakteristickými vlastnostmi je silné zvýraznění barvy a zřetelné zviditelnění textury dřeva. Olejovanou podlahu je však dobré pravidelně ošetřovat olejem, v méně zatěžovaných prostorách přibližně jednou za dva roky, v prostorách s vysokou frekvencí pak jednou za rok. Současně jsou olejované povrchy náchylnější na skvrny od rozlitých tekutin, i od vody. Jejich výhodou je možnost lokální opravy krytiny při poškození tak, že se rozdíl mezi nově ošetřenou částí a zbytkem původní krytiny v podstatě nerozezná.