Povrchové úpravy dřevěných krytin – dílo přírody zvýrazněné člověkem

Kromě přírody, která se postará o základní genetickou výbavu dřevěných krytin (barevnost, velikost a množství suků, prokreslená léta...), se na výsledné podobě podlahy podílí i člověk. Zvolenou technikou povrchové úpravy totiž dokáže přírodní vzhled krytiny ještě více zdůraznit.

Dřevo je přírodní materiál a každé prkno, které se vyrobí, je originál. „Klidné“ krytiny s minimálními barevnostními rozdíly a téměř bez suků jsou získávány z vnitřních částí stromů, které vyrůstaly v mírných klimatických podmínkách. Naopak rustikální podlahy s výraznými rozdíly v barevnosti, se zřetelnými suky a prasklinami pocházejí spíše ze stromů z drsných severských podnebných pásů a vyrobeny byly z vnějších vrstev kmene. Tento přírodní vzhled krytiny následně zvýrazňují (nebo potlačují) různé povrchové úpravy.


Povrchová ochrana dřeva:

Než je probereme podrobněji, alespoň krátce zmiňme i povrchovou ochranu dřevěných krytin – oleje x laky, resp. zdůraznění přirozené krásy dřeva vs. minimální nároky na údržbu. Lidé chtějí matný povrch, který by vypadal jako olej, ale zároveň se nikdo o takovou podlahu nechce náročně starat jako o podlahou olejovanou, tzn. s pravidelným přeolejováním atd. Laky se tak v průběhu let vydaly cestou snižování lesklosti a přes saténové a matné varianty se posunuly na úroveň ultra matného laku, který nevyžaduje náročnou údržbu, přitom vypadá jako olej. Povrchová úprava v ultra matném laku absorbuje světlo a podporuje autentickou krásu podlahy, která působí dojmem, že je vyrobena ze surového, neošetřeného dřeva.
 

Přehled technik povrchových úprav dřeva:


Zkosené hrany neboli tzv. „V“ drážka

Zkosením hran u jednolamelových podlahových desek se zdůrazní tvar desky, čímž podlaha získá rustikálnější a robustnější vzhled. Výrobci docilují zkosení hran frézováním.

 

Kartáčovaný povrch

Jedná se o speciální metodu, kdy jsou vykartáčovány měkké části dřeva mezi tvrdými letokruhy. Kartáčováním povrchu se zvýrazní přírodní struktura vláken a vytvoří se dodatečná textura. Ke kartáčování se používá především ocelových kartáčů, kterými se z palubky odstraňuje měkká vrchní vrstva dřeviny.

 

Ručně škrábaný povrch

Nerovnoměrným ručně hoblovaným povrchem je dosaženo zcela originálního vzhledu na způsob starých prkenných podlah. Vyškrabování zvýrazňuje a dokresluje přirozenou kresbu dřeva, většinou se používají klasická dláta i další tupé předměty.

 

Vzhled Riverstone

Ruční zpracování Riverstone je jedinečná řemeslná technika, kdy se místa okolo suků ohoblují do hloubky. Suky se tímto značně zvýrazní a navodí se dojem starých prkenných podlah.

 

Dřevěné kolíky

Krása starých podlah je stále žádoucí. Dřevěné kolíky čtvercového tvaru nebo spoje ve tvaru motýla jsou precizně řemeslně zpracovány a dodávají tak podlahám jedinečný design a styl.

 

Řezaná struktura

Řezáním se narušuje a odstraňuje měkká vrchní vrstva dřeviny. Palubky mohou být řezané příčně či podélně, řezání může probíhat strojově i ručně.

 

Bělení

Povrchová úprava dřeva, pomocí které se dřevo zesvětluje, vytvářejí se zajímavé bílé kresby. Pomocí bělení se rovněž odstraňují nežádoucí barevné skvrny. K bělení se využívá především pigmentovaných laků a olejů.

 

Podlahy starobylého vzhledu

Spojením vzhledu časem opotřebované podlahy s matným povrchem, ošetřeným přírodním olejem, je dosaženo zvlášť útulné atmosféry starých podlahových krytin.

 

Moření

Mořidla slouží ke zkrášlení barev daných přírodou – mořidla nabízejí různorodé odstíny - od světlých, po tmavé, hluboké a exotické barvy. Mořená podlaha získává nový barevný nádech, mořením se mohou sjednocovat či naopak zvýrazňovat barevné nesoulady dřeviny, podtrhne se přírodní struktura dřeviny se suky a letokruhy.

 

Pískovaný povrch

Jedná se o technologický proces, při němž se na povrch dřeviny tlakem (pomocí trysek) nanáší říční písek různé zrnitosti. Technologií lze docílit nezaměnitelné struktury povrchu dřeva.