obrázek sekce: 6797

VINYLOVÁ PODLAHY

Vinylové podlahy v podobě vysoce odolných tvrzených vinylových dílců jsou přiměřeně tvrdé a dokonale pružné zároveň. Nekloužou a nestudí, jsou nehlučné, nenáročné na údržbu.

MNOHO TVÁŘÍ VINYLU

Nejsou to jen dobré užitné vlastnosti, pro které jsou vinylové podlahy tolik oblíbené. Je to i pestrá nabídka dekorů. Do interiéru mohou vnést moderní vzory a barvy, ale s úspěchem imitují přírodní materiály – na podlaze můžete mít „vinylový“ kámen, dlažbu, korek či kov, nejvíce zastoupené jsou ovšem imitace dřeva. To je další důvod popularity tohoto materiálu: Vinylové podlahy představují levnější variantu jinak finančně náročných krytin.

Zámkové spoje pro snazší pokládku
Vinyl se sice stále ještě vyrábí v rolích a k podkladu se lepí, ale tato forma rychle ustupuje podlahovým dílcům pokládaným plovoucím způsobem. Ty se při pokládce spojují systémem zámků, což je mnohem snazší a rychlejší. Tuto činnost navíc zvládne i zručný kutil. Je-li vše připraveno, může být nová vinylová podlaha hotova za pár hodin. Pokud dojde k poškození povrchu, je také v případě dílců se zámkovými spoji výměna poškozené části o něco snazší než u lepených podlah.

Do všech místností
Vinylové podlahy lze úspěšně použít ve všech částech interiéru. Vydrží nápor zvířecích členů domácnosti, dětských her i třeba jízdu kancelářské židle v pracovně. Použít je lze i v koupelně, kde je ale vhodnější zvolit vinyl v rolích. Tím se minimalizuje množství spojů, kudy by mohla do podkladu prostupovat vlhkost. Impregnace, kterou jsou spoje standardně ošetřeny, totiž zajistí ochranu pouze proti krátkodobému působení vlhkosti, třeba při mokrém úklidu. K tomu postačí mop či hadr namočený v čisté vodě. V případě silného znečištění lze použít prostředek pro podlahy s PUR povrchovou úpravou. Speciální prostředky na vinylové podlahy pak mohou zvýšit jejich lesk, ale i odolnost proti znečištění nebo třeba ulpívání prachu.

NEZAMĚŇUJTE ZA LINOLEUM

Tento moderní materiál bývá dnes často nesprávně zaměňován za linoleum. S tím má ale společné pouze to, že býval na začátku své existence vyráběn výlučně v rolích. Tím podobnost končí. Zatímco linoleum je přírodního původu, vinyl se vyrábí z PVC, tedy z etylenu a chloridu sodného. Původ krytiny naznačuje už název – „vinyl“ je zkrácenou formou slova polyvinylchlorid.

O zdravotní nezávadnosti svědčí certifikáty
Pořídíte-li si klasickou vinylovou podlahu, jak jsou dnes označovány krytiny z PVC, nemusíte mít strach, že byste si domů dávali něco, co by vám mohlo ubližovat. Legislativní požadavky i vlastní zájem renomovaných výrobců podlahových krytin vedou k výrobě polyvinylchloridových podlah, které jsou zdravotně nezávadné, bez „starých známých“ ftalátů, tedy změkčovadel. 

A proč se vůbec do vinylů přidávaly? Vzpomeňme si na staré vinylové gramofonové desky – byly tvrdé, ale křehké. A přesně taková je i vinylová krytina. Pokud ji tedy chceme jako krytinu použít, aby byla ohebná a dalo se po ní chodit, aniž by praskala, přidávají se do ní plastifikátory neboli změkčovadla. A jednou ze skupin plastifikátorů hojně využívaných byly právě zdraví škodlivé ftaláty. V EU se však proti nim zvedla velká vlna nevole a zodpovědní výrobci (Wineo, 1Floor) tedy začali používat pouze netoxická změkčovadla a jejich emise u dnešních vinylových krytin mnohdy dosahují nižší úrovně, než jakou předepisují přísné normy například pro dětské hračky s příměsí PVC.

Zdravotní nezávadnost garantují certifikáty, mezi ty nejpřísnější patří zejména certifikáty vydávané německými a francouzskými akreditovanými laboratořemi, jako je Der Blaue Engel a francouzský Émissions dans l’air intérieur. A těmito samozřejmě vinylové krytiny dovážené KPP disponují.

Přečtěte si aktuální články o vinylových podlahách na našem blogu!