Podlahu světlou, tmavou, nebo neutrální?

O působení podlahy v konkrétním prostoru je dobré přemýšlet dřív, než si vyberete krytinu podle vzorku v showroomu nebo na fotografii v katalogu. O tom, jak ovlivní vzhled interiéru, rozhoduje nejen barevnost podlahy, ale také rozloha místnosti, její orientace na světové strany a množství světla dopadajícího okny. Obecně platí, že tmavá podlaha je schopná část světla pohltit, což je žádoucí v prostorných, prosklených interiérech. Zároveň prostor prohřeje a zútulní. Proti tomu světlé materiály na podlaze světlo odrážejí a podtrhují dojem prostornosti interiéru. Neutrální podlaha pak vytváří klasické a přirozeně krásné prostředí pro další designové prvky v interiéru.

Vybíráte-li z dřevěných podlah, pro menší místnosti orientované na sever tedy volte nejlépe světlejší dřeviny, např. jasan, buk, bělený dub a jiné světle mořené dřeviny. Přirozeně tmavá dřeva, jako jsou jatoba, merbau nebo ořech, případně tmavě mořené dřeviny, vybírejte spíše pro prostornější místnosti s orientací na jih a s velkými prosklenými plochami. Ve velmi prosvětlených interiérech dejte ale pozor na povrchovou úpravu. Zejména lakované podlahy mohou kvůli množství dopadajícího světla vytvářet nežádoucí odlesky. Neznamená to však, že je v takových situacích nutné se lakovaných podlah vzdávat. Výrobce Kährs nabízí kolekce dřevěných podlah Lux a Lumen ošetřených nereflexním, ultra matným lakem, který neodráží světelné paprsky a navíc podtrhuje přirozenost dřeva.

Pro celkovou atmosféru interiéru a možnost kombinace s dalším vybavením je barva krytiny nejdůležitější, na struktuře a kresbě záleží až v druhém plánu. Čím extravagantnější a barevnější ale podlaha bude, tím komplikovanější bude sladit ji s nábytkem a doplňky. Univerzální variantou je např. dub, ať už v podobě dřevěné podlahy nebo některé z imitací, které jsou díky moderním technologiím stále věrnější. Pokud volíte „pravé“ dřevěné podlahové krytiny, je dobré vědět, že některé dřeviny mohou v průběhu času měnit barvu. Např. kdysi oblíbený buk je dnes již na okraji zájmu, a to i z toho důvodu, že postupně žloutne. S postupnou, ale výraznou změnou barvy počítejte také u třešně nebo ořechu.