U starších laminátů pozor na vlhkost

nové s Aqua-Stopem jsou již voděodolné

Laminátové podlahy jsou oblíbené zejména pro snadnou pokládku, širokou nabídku dekorů včetně nejrůznějších barev a vzorů a také věrných imitací dřeva, betonu nebo kamene. K výhodám kvalitních laminátových krytin, jejichž cena díky moderním technologiím stále klesá, ale patří také odolnost a snadná údržba. Ta má přesto určitá pravidla, základem je opatrné zacházení s vodou.Pokud máte starší laminátovou podlahu a chcete prodloužit její životnost, chraňte ji zejména před poškozením. Povrch laminátové podlahy totiž nelze opravit. Je sice možné poškozenou lamelu vyměnit, to ale není úplně jednoduché. Rýhám od nohou židlí i domácích mazlíčků, otlakům od těžkého nábytku a dalším nevratným újmám pomohou předejít filcové či gumové podložky, kterými je vhodné nábytek opatřit. U dveří vedoucích na zahradu či u kuchyňské linky, kde je předpokládaný provoz větší, je dobré podlahu chránit rohožkami či kusovými koberci.

Dalším předpokladem pro dlouhou službu laminátové podlahy je ochrana před nadměrným a dlouhodobým působením vlhkosti, jehož důsledkem jsou objemové změny krytiny. I proto nejsou laminátové podlahy doporučovány k použití v koupelnách. Pokud vylijete na povrch jakoukolitekutinu, ihned jej vytřete dosucha. Při běžném úklidu upřednostňujte suchou cestu, používejte vysavač s nástavcem na hladké povrchy nebo obyčejný smeták. Pokud jde o vytírání, mop či hadr vždy pečlivě vyždímejte a nepoužívejte příliš horkou vodu. Podlahy nijak nevoskujte, nelakujte, nenapouštějte. Vyhněte se také agresivním čisticím prostředků a volte vždy takové, které jsou
přímo určené na laminátový povrch.

U současných laminátových podlah se už škod způsobených vlhkostí není třeba tolik obávat. Běžné je již použití nosných HDF desek se sníženou nasákavostí, impregnace zámků proti vlhkosti a další úpravy materiálu, které nejsou sice na první pohled patrné, ale zlepšují užitné vlastnosti podlahy, třeba právě její odolnost proti vodě. U laminátových podlah kolekce německé značky Wineo je tato vlastnost zajištěna povrchovým nátěrem Aqua-Stop, který spoje lamel před průnikem vody a vlhkosti stoprocentně ochrání. Díky použití této technologie jsou lamináty Wineo voděodolné.

Přečtěte si další články z našeho blogu!