ÚDRŽBA DŘEVĚNÉ PODLAHY

Dřevěné podlahy vnesou do interiéru krásu, přirozenost a hřejivost přírodního materiálu s jeho neopakovatelnou kresbou. Ideální jsou do ložnic či obývacích pokojů, ale obstojí i v koupelnách nebo třeba v domácích wellness se saunou. Tam je pouze třeba volit voděodolné podlahy, a to z tepelně upravených dřevin nebo dřevin exotických, které ve vlhkém prostředí neutrpí újmu. Běžné dřevěné podlaze totiž přílišná vlhkost nesvědčí, způsobuje nabobtnání, vznik povrchových nerovností, začernávání spár a spojů mezi lamelami, ale i růst plísní pod podlahou.Pravidelné údržby dřevěné podlahy tak provádějte ideálně na sucho, vytírejte ji nejvýš dvakrát týdně, a to dobře vyždímanou jemnou textilií, ideální jsou speciální utěrky z polyesterových a polyamidových vláken, případně mikrovláken. K péči používejte výhradně přípravky na dřevěné podlahy nebo PH neutrální. V případě dřevěných podlah Kährs je ideální čistič Kährs Cleaner Odmašťovací nebo jiné agresivní prostředky povrch vysoušejí a ničí ochrannou vrstvu laku či oleje.


 

Pro životnost olejovaných dřevěných podlah je důležité pravidelné ošetření olejem, které zamezí vysušování. Této „povinnosti“ není třeba se obávat, jednoduchý úkon se provádí jednou až dvakrát za rok podle typu podlahy a jejího namáhání. Důležitý je zejména u olejovaných rustikálních dekorů s množstvím prasklin, spár či netmelených suků. První ošetření musí v každém případě proběhnout bezprostředně po pokládce podlahy, aby se zamezilo pronikání nečistot a vody do dřeva. Aplikace oleje zajistí odolnost podlahy, ale také osvěží její barvu i kresbu a zabrání šednutí.


 

Pro co nejjednodušší práci můžete zvolit např. Saténový olej Kährs v rozprašovači. Nanáší se na čistý suchý povrch podlahy, do kterého se vtírá bavlněným hadříkem nebo suchým mopem. Po hodině se podlaha ve směru vláken vyleští. Plné zatížení podlahy je možné přibližně po pěti hodinách v závislosti na teplotě v interiéru i množství naneseného oleje.


 

Lakované podlahy žádnou speciální pravidelnou údržbu nepotřebují. Pro lepší vzhled a odolnost laku je ale možné je jednou až dvakrát ročně ošetřit speciálním polišem. Zvolit můžete např. vodou ředitelný Kährs Parquet Polish či Bauwerk Parkett Polish.

Aby podlaha dobře sloužila, je dobré se při výběru zabývat i tím, jakou má tvrdost. Tu určuje použitá dřevina, povrchová úprava olejem nebo lakem ji neovlivňuje. Do kuchyně, kde je vyšší riziko pádů tvrdých předmětů, ale třeba i do dětského pokoje je vhodnější volit dřevinu od střední tvrdosti výše. Pokud přece jen dojde při běžném provozu k drobné nehodě, není třeba se děsit. Kvalitní lakovaný povrch ustojí vylitou vodu, víno i olej, které z něj snadno setřete. Na olejované podlaze mohou sice zůstat skvrny, ale lokální oprava je snadná. K tomuto účelu nabízejí výrobci i opravné vosky a tmely. Opravné sady Kährs Repair Kit jsou k dispozici pro olejované i lakované podlahy a obsahují různé barvy vosků, ze kterých je možné namíchat potřebnou barvu. Vosk zaplní škrábance, drobné prohlubně či poškozenou nášlapnou vrstvu u dýhovaných podlah a opravný lak, resp. olej ošetřené místo uzavře. Kährs tmely, které pomohou opravit poškození většího rozsahu, jsou rovněž dostupné v různých barvách podle dekoru podlahy.K opravě skutečně kosmetických poškození jen na povrchové vrstvě laku pak slouží retuše Kährs Touch up – opravný lak, který vypadá a také se aplikuje jako lak na nehty. Naopak značné poškození vyřeší pouze výměna lamely. Tato práce ale vyžaduje obrovskou přesnost a je úkolem pro velmi zkušené podlaháře. U některých produktů lze jednotlivé lamely zpětně dokoupit, není to ale běžné a tato možnost neplatí pro všechny typy podlah. Pro každý případ je tak dobré schovat si pár lamel už při pokládce podlahy. Jakékoli poškození dřevěné podlahy je nicméně vždy vhodné opravit dostupnými prostředky co nejrychleji, a to nejen kvůli vzhledu, ale zejména proto, aby se do něj nedostaly nečistoty a vlhkost. Životnost kvalitních dřevěných krytin se při správné péči počítá i na desítky let, je tak zbytečné, aby se kvůli drobným poškozením krátila.

Přečtěte si další články z našeho blogu!

Podobné články

Nekončící příběh výrobce dřevěných podlah Kährs

Nekončící příběh výrobce dřevěných podlah Kährs

Příběh společnosti Kährs začíná skoro pohádkově: V hlubokých lesích jižního Švédska, v malém městě Nybro, už více než 160 let sídlí společnost Kährs,…
Dřevěnou podlahu olejovanou, nebo lakovanou?

Dřevěnou podlahu olejovanou, nebo lakovanou?

Zatímco před dvěma desetiletími v interiérech výrazně převažovaly dřevěné podlahy s lakovanou povrchovou úpravou, dnes je popularita lakovaného a…