Vinyl je zdrojem inspirace pro SPC i bio podlahy

Málokdo si uvědomuje, že vinyl s námi bydlí desítky let, jen jsme mu v minulosti říkali PVC (Polyvinylchlorid) anebo zcela nesprávně „lino“, což je přírodní materiál. Vinyl je oproti tomu umělá heterogenní krytina, značně oblíbená pro nepřeberné množství dekorů, od dřeva přes kamenné provedení. Boduje i variabilitou způsobů pokládky a samozřejmě atraktivní cenou.

Za dobu své existence prošel vinyl detoxikační kúrou, dnešní moderní vinyly už ftaláty neobsahují, výrobci je nahradili jinými změkčovadly. Zdravotní nezávadnost vinylů pak dokládají certifikáty, které je třeba si u konkrétních výrobků/značek zkontrolovat (např. WINEO, Kährs či mFLOR disponují certifikáty jako je německý Der Blaue Engel, francouzský Émissions dans l’air intérieur atd.).

 

 

Přestože má vinyl dnes už ekologičtější následovatele v podobě bio podlah Purline nebo SPC minerálních krytin (od vinylu si převzaly ty nejlepší užitné vlastnosti, i tak mu zůstává velký klub příznivců. Je to dáno jeho množstvím způsobů pokládky a dekorů. Montáž je možná plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách. K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu. Dalším důvodem je stále nejširší nabídka dekorů.

 

 

Vinyly jsou voděodolné krytiny, pocitově teplejší než třeba lamináty, oproti nim mají také lepší akustické vlastnosti. Jsou příjemné pro bosou nohu, zajišťují velmi dobrý přenos tepla, takže jsou efektivní na podlahové vytápění. Oproti třeba dřevu nepotřebují takovou péči, jejich údržba není náročná.