obrázek sekce: 6863

ČLÁNEK

Vinylová podlaha a její údržba

Vinylové podlahy udělaly za dobu své existence velký pokrok. Kromě rolí se vyrábějí také v podobě dílců, které se již nemusejí lepit k podlaze, ale při pokládce se mnohem snáz a rychleji spojují díky systému zámků. Přehlídka dekorů, z nichž můžete vybírat, je obrovská a zahrnuje nejen pestré barvy či vzory, ale dokonalé imitace dřeva a dalších přírodních materiálů.

Výhodou vinylových podlah je přiměřená tvrdost a zároveň dokonalá pružnost, jejich povrch neklouže a nestudí a je příjemný pro bosou nohu. Vinyl je také tichý, navíc ideální pro umístění na podlahový topný systém. S úspěchem se uplatní ve všech místnostech domácnosti včetně koupelny. Zde je ale vhodné použít vinyl v rolích. Při standardní šířce tři nebo čtyři metry totiž nevzniknou při pokládce téměř žádné spoje, kudy by se mohla do podkladu dostat vlhkost. Spoje sice bývají ošetřeny impregnací, ta ale zajistí ochranu pouze proti krátkodobému působení vlhkosti.


Běžná údržba vinylové podlahy je pak nanejvýš nenáročná, na úklid postačí vysavač, smeták a vlhká textilie či mop namočený v čisté vodě. Pouze v případě, že je podlaha silně znečištěna, lze do vody přidat prostředek určený pro podlahy s PUR povrchovou úpravou a povrch následně vytřít opět čistou vodou. Existují také speciální prostředky na vinylové podlahy, které zvýší jejich lesk, ale i odolnost proti znečištění nebo třeba ulpívání prachu. Lze je zakoupit u výrobců a prodejců podlah, ale bývají také součástí běžné nabídky drogerií.

Při úklidu rozhodně nepoužívejte prostředky na mytí nádobí či univerzální čističe a vyhněte se také agresivním přípravkům, které by mohly poškodit ochrannou polyuretanou vrstvu krytiny. Pozor na barvy na vlasy. Pokud máte v koupelně vinyl a s barvami na vlasy pracujete, lze podlahu těsně po pokládce ošetřit přípravkem Anticolor od Dr. Schutze, který trvalému poškození tímto způsobem zabrání.

Ačkoli je vinyl odolný proti oděru a jinému mechanickému poškození, pokud přece jen dojde k nevratné újmě, lze část podlahy vyměnit. V případě dílců se zámkovými spoji je výměna poškozené části snazší než u lepených podlah, nicméně přesto vyžaduje určitou zručnost.

Přečtěte si další články z našeho blogu!

Podobné články

Dřevěné dekory vinylů a SPC podlah z nových kolekcí HOME a HOME XL

Dřevěné dekory vinylů a SPC podlah z nových kolekcí HOME a HOME XL

Dřevěné dekory vinylů a SPC podlah z nových kolekcí HOME a HOME XL   I znalec by musel na kolena, aby si na podlahu sáhl a zjistil, o jaký…
Chybami se podlahy učí

Chybami se podlahy učí

Chybami se podlahy učí aneb Od vinylů k SPC a bio krytinám  Která podlahová krytina je měkká, na dotek příjemná, s dlouhou životností, odolností a…