Základní druhy podlah: Dřevěné, laminátové, vinylové, minerální a ekologické

DŘEVĚNÉ PODLAHY: Bez umělé inteligence tvoří matka příroda  

 

Nejoriginálnější podlahy  jsou bezesporu dřevěné krytiny, ani umělá inteligence nedokáže to, co stvoří matka příroda, kdy každé prkno, každá parketa je jedinečná, neopakovatelná, prostě originál. Uhlíkově neutrální a obnovitelný materiál zateplí a zútulní každý interiér. V chladných dnech se dřevo postará, aby se nohy při došlapu cítily v teple, v horkých dnech naopak příjemně chladí díky přírodní buněčné struktuře.

 

 • masiv vs. vícevrstvé krytiny
 • lakované vs. olejované
 • přírodní vs. rustikální

 

Dřevěné krytiny můžete pořídit buď z masivu, nebo jako vícevrstvé. Masivní dřevěné krytiny jsou z jednoho kusu dřeviny, může se jednat o klasickou prkennou podlahu či parkety. Strukturu vícevrstvých či sendvičových krytin tvoří dvě nebo tři dřevěné vrstvy sklížené proti sobě křížem. U třívrstvých krytin bývá na spodní části podlahy dřevěná dýha, středovou část tvoří výztuž z masivu a vrchní nášlapnou vrstvu pak jedna z ušlechtilých dřevin. Z hlediska designu či na pohled je na vícevrstvé podlaze nejdůležitější právě dřevina, která tvoří nášlapnou vrstvu. Vícevrstvé podlahy jsou oproti masivním dřevěným podlahám stabilnější, odolné proti prohýbání, vyboulení i praskání.

 

Lakované povrchy nadále vítězí nad olejovanými v parametru údržby, protože žádné speciální zacházení nevyžadují. Proti tomu běžné olejované povrchy budou bez pravidelného ošetření ztrácet svou barvu a šednout. Pokud jde o mechanickou odolnost dřevěné podlahy, nemá na ni povrchová úprava vliv. Rozdíly přesto v běžném provozu poznáte. Zatímco z lakovaného povrchu bez následků setřete vylitou vodu, víno i mastnotu, na povrchu ošetřeném běžným olejem bez příměsi vosku mohou zůstat skvrny. Kromě široké škály odstínů i dekorů dřeva můžete u lakovaných podlah volit mezi matným a lesklým povrchem. Lesk je dnes už na ústupu, a to s ohledem na trend velkých prosklených ploch v interiéru, které mohou způsobovat nežádoucí odraz světla. Dnešním podlahám vládne mat, k dispozici jsou dokonce i ultra matné lakované povrchy s lesklostí pouze 4 – 6 %.

 

Dnes už se dřevo zabydlelo ve všech domácích prostorách, včetně koupelen, kde je ale nutné z důvodu zvýšené vlhkosti volit z tepelně upravovaných nebo exotických dřevin. Za univerzální dřevinu, s níž se poměrně snadno kombinuje zařízení, je považován dub. Samozřejmě především ve své přírodní barvě, která je neutrální, nebavíme se o kouřovém, běleném či jinak upravovaném dubu. Barevnost, velikost a množství suků, prokreslená léta, praskliny – to jsou základní veličiny rozhodující o třídění dřevěných podlah do kategorií od čistších, elegantních dekorů přes živější až po ty nejrustikálnější. Přírodní odchylky dřeva lze zvýraznit mnoha různými typy povrchových úprav, např. broušením, škrabáním, kartáčováním.

 

LAMINÁTOVÉ PODLAHY: Voděodolné zásluhou speciálního hydrofobního nátěru spojů

 

Laminátové podlahy si našly své příznivce zejména díky snadné pokládce a široké nabídce dekorů. S úspěchem napodobují betonové či kovové povrchy, kámen či dlažbu, nejrozšířenější jsou ale imitace dřeva.

 

 • snadná pokládka i výměna lamel
 • voděodolné spoje proti zatečení vody

Uplatnění najdou ve všech prostorách interiéru a svou cestu si našly i do vlhčích prostor koupelen. Mohou za to speciální hydrofobní povrchové nátěry zámkových spojů (např. Aqua-Stop), které stoprocentně chrání před zatečením vody do spár mezi lamelami a zajišťují tak celkovou voděodolnost krytiny. Ani samotný povrch laminátové krytiny v minulosti vodou poškozen nebýval, ale H2O dokázala protéci právě ve spojích lamel a poškodit jádro (nosnou desku) krytiny, která nabobtnala a zdeformovala se. Takové škody bývaly nevratné a důsledkem mohly být i plísně v podlaze. Proto se technologická vylepšení laminátových krytin soustředila právě na ochranu spojů. Laminátovou podlahu lze položit na podlahové vytápění, protože nemění vlivem tepla svůj tvar a rozměr.

 

 

Pokládka je rychlá a snadná – plná zátěž je v závislosti na zručnosti řemeslníka možná už za pár hodin. Umožňuje to jednoduchý zámkový systém, kterým se jednotlivé dílce spojují – stačí zasunout pero do drážky a zaklapnout. Tento systém také dovoluje případnou výměnu poškozené lamely. I velmi odolný laminátový povrch může totiž nevratně poškodit například pád tvrdého či ostrého předmětu. Kromě voděodolnosti nabízejí moderní laminátové kolekce i zvýšenou odolnost proti poškrabání díky LLT technologii anti-scratch v podobě zesílené horní vrstvy krytiny či antistatický povrch LLT anti-static, bránící vytváření chuchvalců prachu.

 

Snadná údržba je další velkou výhodou. K běžnému úklidu stačí jen smeták či vysavač s nástavcem na hladké podlahy a vlhký mop nebo textilie namočené ve vodě s přídavkem čisticího prostředku, který je určený na laminátové povrchy.

 

VINYLOVÉ PODLAHY: Na vrcholu popularity

 

Oblíbenost vinylových podlah je na vrcholu, obstojí totiž i v náročnějších podmínkách, například v interiérech s domácími mazlíčky, jsou přitom velmi nenáročné na údržbu. Povrch je přiměřeně tvrdý, pevný a neklouzavý, zároveň dokonale pružný, s dlouhou životností, odolností a příjemný při chůzi naboso.

 

 • z plastu, ale většinou už bez ftalátů
 • rezistentní vůči vlhkosti

 

Vinyly lze použít i v koupelně, kde je ale vhodnější zvolit krytinu v rolích a minimalizovat množství spojů jako prevenci proti zatečení vody. Mezi další přednosti vinylu patří stálobarevnost i možnost použití na podlahový topný systém, samozřejmostí je pestrá nabídka dekorů. Do interiéru mohou vnést moderní vzory a barvy, ale s úspěchem imitují přírodní materiály – na podlaze můžete mít „vinylový“ kámen, dlažbu, korek či kov, nejvíce zastoupené jsou opět imitace dřeva.

 

I u vinylových podlah nazývaných také PVC (Polyvinylchlorid - vinyl v rolích) nebo LVT u provedení v dílcích (Luxury Vinyl Tiles) se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu. Přestože jsou současné vinyly nadále vyráběné z plastu (mají tedy ropný základ), většinou jsou již bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví tak bezpečné.

 

V případě silného znečištění lze použít prostředek pro podlahy s PUR povrchovou úpravou, běžně ale vystačíte s čistou vodou.

 

MINERÁLNÍ SPC PODLAHY: Pevné a tvarově stálé, přesto měkké a teplé na dotek

 

Moderní SPC podlahy s minerálním jádrem si zachovávají výhody vinylů, díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě jsou však maximálně ohleduplné k životnímu prostředí, jedná se o krytiny 100% recyklovatelné.

 

 • 100% recyklovatelné, bez ftalátů
 • jádro z drceného kameniva

 

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva – minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními. Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery. Při výrobě nejsou používána žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny.

 

Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení. Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti např. laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy, vykazuje dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření. SPC krytiny jsou odolné proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, což je předurčuje k použití i v komerčních prostorách. SPC podlahy jsou nově k dispozici nejen v zámkovém provedení, ale i k celoplošnému lepení.

 

K úklidu stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku, případně i bez použití saponátu.

 

 

EKOLOGICKÉ PODLAHY: Zatím nepřekonané bio podlahy PURLINE

 

Na snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vyrostly i tzv. ekologické podlahy nazývané také bio krytiny. Ekologické elastické podlahy Wineo PURLINE však i po dvaceti letech od uvedení na trh zůstávají v určitém ohledu nepřekonané a kapitolou sama pro sebe.

 

 • 100% recyklovatelné, bez ftalátů
 • extrémní odolnost i designová rozmanitost

 

Na výrobu PURLINE se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra. Nejsou použity žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. Díky tomu jsou tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí. Lze je bez obav vyhodit do komunálního odpadu, v případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř. Díky nulovému obsahu chemických látek nevylučují podlahy PURLINE žádný zápach. Jsou tedy vhodné do prostředí, kde žijí astmatici, alergici, ale také pro rodiny s malými dětmi, které se zejména v útlém věku po podlaze plazí a mají tendenci ji i „ochutnat“.

 

Za jeden z největších benefitů krytin Wineo PURLINE lze označit komfort při došlapu, bio podlahy nestudí a díky elasticitě rovněž méně zatěžují klouby. Mají certifikovanou odolnost proti skluzu, takže jsou bezpečné na každém kroku. Podlaha je tichá a vytváří příjemnou akustiku. Vhodná je i pro pokládku na podlahové vytápění a také do prostor se zvýšenou vlhkostí, koupelen i kuchyní.

 

Podlahy Wineo PURLINE spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z bio polyuretanu ecuran silná 0,3 mm, která zajišťuje maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny. Díky povrchové úpravě z ecuranu má podlaha celistvý, uzavřený povrch, bez ostrých hranek, ve kterých by se usazovala nečistota. Proto na její  údržbu stačí čistá voda bez chemických čisticích prostředků. Bio podlahy PURLINE splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny např. ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách.

 

Wineo PURLINE boduje nejen svou extrémní odolností, ale i širokou designovou rozmanitostí. Vybírat lze z kolekcí s dekory dřeva, kamene či industriálním designem, ale i z nejrůznějších barev či květinových vzorů a ornamentů. Wineo PURLINE je vyráběno v různých výškách a je k dispozici v rolích i v podobě dílců určených k pokládce celoplošným lepením nebo jako dílce se zámkem pro pokládku plovoucím způsobem.